Kusursuz Cildin Sırrı: Nopal Kaktüs Yağı

Kusursuz Cildin Sırrı: Nopal Kaktüs Yağı

 

KUSURSUZ CİLDİN SIRRI: NOPAL KAKTÜSÜ YAĞI 

Bilimsel çalışmalar göstermiştir ki güzel bir cilt için doğadan uzaklaşmaya gerek yok! Dünya’da son dönemlerin üzerine en çok konuşulan ve tavsiye edilen cilt bakım rutinlerinde, organik bitkisel yağlar yer alıyor. Cildin ihtiyacı olan tüm etkileri birarada sunan cilt bakım yağlarının en iyileri arasında ise Nopal Kaktüsü Yağı geliyor. Kusursuz cildin sırrı Nopal kaktüsü yağı, Dünya’daki en değerli cilt bakım içeriklerinden biri olup, Sahra Çölü ve Kuzey Afrika’daki engin çöllerde yetişen bitkinin tohumlarından elde edilmektedir. Nopal Kaktüsünün çölde zor iklim koşullarına uyum sağlayarak varlığını sürdürebilmesindeki mükemmel başarısından yola çıkarak, içeriğindeki biyoaktifler araştırılmaya başlanmıştır. Tam bir uzun ömür fenomeni olarak adlandırılan bu dikenli bitkinin tohumlarından 36 saatlik bir elemeği sonucu çıkartılan değerli yağda neler gizlendiğini ve cilt üzerinde nasıl etkiler yarattığını inceleyelim.

 

 

NOPAL KAKTÜS YAĞI FAYDALARI NELERDİR ?

 

Latincesi Opuntia ficus indica olan Nopal Kaktüsü; Kaktüsgiller familyasına ait Dikenli armut ve Hint inciri olarak da bilinir. Bitkinin tohumundan soğuk pres yöntemi ile elde edilen yağ; antioksidanlar, esansiyel yağlar, vitamin ve mineraller ile aminoasitler bakımından zengindir.1 Bugün var olan en güçlü lüks cilt bakım bileşenlerinden biri olup, sağlıklı ve parlak bir cildin anahtarıdır.

 

-  2002 yılında yapılan bir çalışma, Nopal kaktüsü yağının zengin yağ asitleri kaynağı olduğuna, yağda çözünen E ve K vitaminleri ile antioksidan fitosterolleri içerdiğine dikkat çekmektedir.2 Yağ asitleri cildin beslenmesi ve cilt kalitesinin artması için oldukça büyük öneme sahiptir.

 

Almanya’da yapılan bir başka araştırmada ise; Nopal Kaktüsü yağı faydalarının  en başında doğal yaşlanma sürecine rağmen cildin canlılığını ve parlaklığını zamanla artırabileceği gelmektedir. Çünkü içeriğinde yüksek oranda bulunan fitosteroller ve aminoasitler, cildin kolajen üretimine destek vermektedir. 2,3

 

Cildi yeniden yapılandıran, kolajen ve elastin üretimini hızlandırarak sıkılaştıran kusursuz cildin sırrı Nopal Kaktüsü yağı, aynı zamanda cilt bariyerini güçlendirerek, cilde yoğun nem kazandırır. Daha genç görünümlü ve ışıltılı bir cilde ulaşmamıza yardımcı olur.

 

Bu zor iklim şartlarına adapte olması ile çölde varlığını sürdürebilen, çiçekleri ve meyveleri ile tam bir görsel şölen yaşatan Nopal Kaktüsüne hayranlığımızı artıracak etkilerini daha da detaylandıralım:

 

Kusursuz cildin sırrı olarak bilinen Nopal kaktüsü yağı, bitkinin tohumundan soğuk pres tekniği ile elde edilmektedir. Soğuk pres tekniği ile elde edilen yağ, proses süresince yüksek derecede ısıl işleme maruz kalmaması ve solvent (çözücü) kullanılmaması nedeni ile; yapısındaki biyoaktif bilişenler yani karotenoid, polifenol, tokaferol, esansiyel yağ asitleri, fitosterol ve doğal antioksidanları kaybetmeden korur.

 

Nopal Kaktüsü Yağı, bitkisel yağlar arasında en yüksek esansiyel yağ konsantrasyonuna sahiptir:

 

 

LİNOLEİK ASİT

Kusursuz cildin sırrı olan Nopal Kaktüsü Tohumu yağı %50-65 oranında Omega-6 olarak da bilinen Linoleik Asit içermektedir. Cildin koruyucu bariyerini güçlendirerek, cildi yıpranmalara, enfeksiyona ve nem kaybına karşı korur. Yaraların iyileşmesini sağlar. Anti-inflamatuar özelliği ile tahriş olmuş ve hassas cildi yatıştırmak için idealdir. Akne oluşumunun önlenmesinde ve tedavisinde önemlidir. Cildi yumuşatır, daha ışıltılı ve pürüzsüz bir yapıya kavuşmasını sağlar.

 

 

OLEİK ASİT

%20-30 oranında Omega-9 olarak da bilinen Oleik Asit içermektedir.  Oleik asit yüksek oranda hidrasyon sağlayarak cilde nem kazandırır ve sağlıklı cilt hücrelerini besler. Linoleik asit ile kombinasyonunda cilt daha pürüzsüz bir doku kazanır. Diğer faydalı bileşiklerin cilt tarafından daha kolay emilmesine yardımcı olur.

 

 

 

PALMİTİK ASİT

%10-14 oranında Omega-7 olarak da bilinen Palmitik Asit içermektedir. Antioksidan özelliği ile cilt kusurlarını ve kırışıklıkları giderir. Cildimizde doğal olarak bulunur. Yaşlandıkça ciltteki oranı azaldığı için düzenli uygulanması önem arz etmektedir. Yapılan çalışmalar dermatit ve egzama tedavisinde etkin olduğunu göstermektedir. İyileştirici ve nemlendirici özelliği yüksektir.

 

 

STEARİK ASİT

%2,5-5,5 oranında Stearik asit içerir. Cilde yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Cildin yüzeyinde bariyer oluşturarak su kaybını yavaşlatır. Serbest radikal zararlarına karşı cildi korur.      

 

 

Esansiyel yağ asitlerinin yanısıra, cilt için önemli vitamin ve mineral içeriğine sahiptir.

 

E VİTAMİNİ (TOKOFEROL)

Kusursuz cildin sırrı Nopal kaktüsü yağı, Argan yağından %150 kat daha fazla E Vitamini içeriğine sahiptir. Antioksidan özelliği ile bilinen E Vitamini, cildi yaşlanma belirtilerine sebep olan serbest radikal hasarlarına (UV ışınları, çevre kirliliği, sigara, alkol kullanımı, stres, düzensiz beslenme vb etmenlerin neden olduğu) karşı korur. Anti-inflamatuar etkisi ile akne izlerinin, yaraların ve yanıkların iyileşme sürecini kısaltır.

E Vitamini, cildin su kaybını önleyen mükemmel bir nemlendiricidir. Bu etki kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü azaltmaktadır. Cildimizi ayakta tutan ve cilde esneklik kazandıran kolajen ve elastin proteinlerinin üretilmesi için, sağlıklı hücre fonksiyonlarını düzenler.

 

K VİTAMİNİ

K Vitamini hassas göz çevresi bakımı için oldukça önemli bir vitamindir. Kırılgan kılcal damar duvarına destek sağlayarak, gözaltı morlukları ve torbalanmalarının önüne geçmektedir. İyileştirici özelliğinin yüksek olması nedeni ile de, botoks, dolgu ve cerrahi müdahaleler sonrasında iyileşme sürecini hızlandırması nedeni ile tercih edilmektedir.

 

C VİTAMİNİ

Antioksidan özelliği ile serbest radikallerin neden olduğu cildin yaşlanma sürecine karşı koruma sağlar. Kolajen üretiminde aktif rol alır.

 

ÇİNKO

Cilt hasarlarından akne sorunlarına yara iyileşmesinde önemli bir mineraldir. Antioksidan özelliği ile cilt hücrelerini koruyarak sağlıklı fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcıdır. Bu sayede kolajen ve elastin proteinlerinin sentezinin sürekliliğine katkıda bulunur.

 

 

Kusursuz cildin sırrı Nopal kaktüsü tohum yağı, cilt hücrelerinin yenilenmesini destekleyen güçlü antioksidanlardan betalaini,  fitosterolleri ve polifenolleri içerir:

 

STEROLLER / FİTOSTEROLLER

Su bağlayıcı özelliği ile fitosteroller cildin nemi tutmasına yardımcı olarak güçlü ve sağlıklı bir cilt bariyeri oluşturur. Kolajen üretimini desteklerler. Yaşlanma etkilerini tersine çevirerek, cildin genç ve pürüzsüz bir görünüm kazanmasına yardımcı olurlar.

 

POLİFENOLLER / FENOLİK BİLEŞİKLER

Serbest radikal hasarlarına karşı savaşımı güçlendirerek, yaşlanma etkilerinin oluşumuna ve cilt hasarlarına karşı koruyucudurlar. Güneş ışınlarının cilde verdiği hasara karşı koruma ve oluşan hasarları tedavi etme, cilt kızarıklıklarını ve tahrişi giderme konusunda etkilidirler.

 

BETALAİN

Nopal kaktüsüne sarı ve kırmızı rengi veren, güçlü antioksidan, anti-inflamatuar ve anti mikrobiyal olarak bilinen bir pigmenttir.4 Toksinleri nötralize etmeye ve hücrelerin doğal detoksifikasyonuna yardımcı olurlar. Enflamasyona (iltihaba) neden olan enzimleri azaltırlar. Bu sayede cilt hücrelerinin sağlıklı fonksiyonlarının devam etmesi ile cilt için gerekli kollajen, elastin ve hyaluronik asit gibi önemli moleküllerin varlığı devam ettirilir.

Kusursuz cildin sırrı Nopal kaktüs tohumu yağı, 24 betalanin cinsinin tamamını birarada içerir. (nar, goji ve yaban mersininden çok daha yüksek oranda)

 

 

DOĞANIN IŞILTISINI CİLDİNİZDE YAŞAYIN

 

Doğadan alınan ilham.

 

Bilimsel araştırmaların gücü.

 

Olağanüstü bir cilt bakım deneyimi yaşatmak için The Renewal Oil.

 

 

Esthebella’nın gençlik iksirinin imza bileşeni olan, kusursuz cildin sırrı Nopal Kaktüsü Yağı ve formülün alt notalarındaki Aynı sefa, Jojoba, Badem, Avokado ve Kuşburnu yağı ile güçlü bir anti-aging bakımı. Her aromatik öz bir diğeriyle birleşerek formülün etkisini artırır.

 

Dönüşüm yaratan The Renewal Oil ile;

 

-   Yoğun anti-aging bakımı ile zamanı tersine çevirin, kusursuz cildin sırrını yakalayın.

-   Nemlendirirken yumuşak, pürüzsüz ve baş döndüren parlaklık kazanın.

-   Yenilenirken arındırın, canlandırın ve gençlik ışıltısını geri kazanın.

-   Hem gündüz hem gece cildin özel ihtiyaçlarını karşılayın. Gündüzleri cildinizi koruma altına alırken, geceleri kendini yenilemesini sağlayın.

-   Göz çevresine gereken hassas bakımı verin, nemlendirin, besleyin ve pürüzsüzleştirin.

-   Aydınlatın, cildinizdeki ton farklılıklarını giderin.

-   Parlak bitişli bir fondöten görünümü için makyajınıza dahil edin.

 

 

Neden ESTHEBELLA?

Cilt bakımında güzellik ve hazzın elele gittiği bilinci ile tasarlanan Esthebella’nın kalbinde, organik değerli yağlar yer alır. Esthebella formüldeki tüm içeriği özenle tedarik eder. Ultra güçlü etkinliğe ulaşmak için Fas’tan tedarik ettiği kusursuz cildin sırrı Nopal kaktüsü tohumundan çıkarılan USDA sertifikalı organik %100 saf, soğuk pres ve rafine edilmemiş yağı imza bileşeni olarak kullanır. Formülün gücünü arttıran C5 Concentrate bitkisel yağ kombinasyonu için de İngiltere ve Almanya’dan tedarik sağlayarak; yağların organik, soğuk pres ve rafine edilmediğini kanıtlar. Vegan formülasyonu ve hayvanlar üzerinde test edilmemesi, fitalat, sülfat, paraben, alkol, parfüm, yapay koruyucu-renklendirici-koku içermemesi ile cildiniz için en üst hassasiyeti sunar.

 

 

REFERANSLAR

[1] Karym El-Mostafa  1,2, Youssef El Kharrassi 1,2, Asmaa Badreddine 1,2, Pierre Andreoletti 1, Joseph Vamecq 3, M’Hammed Saïd El Kebbaj 4, Norbert Latruffe 1, Gérard Lizard 5,  Boubker Nasser 2 and Mustapha Cherkaoui-Malki 1,(2014) Nopal Cactus (Opuntia ficus-indica) as a Source of Bioactive Compounds for Nutrition, Health and Disease

[2] Ramazan, MF.;  Morsel, JT (2003) Oil cactus pear  (Opuntia ficus indica) Food Chemistry 82(3), 339-345

[3] Moβhammer, M.R., Stintzing, F.C., &Carle,R. (2006). Cactus Pear  Fruits (Opuntia spp.): A  review of processing Technologies  and current uses. Journal of the Professianol Association for  Cactus Development, 8, 1-25

[4] Z Bouzoubaa, Y. Essoukrati, S. Tahrouch, A.Hatimi, S. Gharby, H.Harrar (2016): Phytochemical study of prickly pear from southern Morocco. Journal of the  Saudi Society of Agricultural Sciences 

[5] Aromatic studies. Prickly Pear Seed Oil and The Skin Fowler, Joseph MD, FAAD. “Understanding the Role of Natural Moisturizing Factor in Skin Hydration.” Practical Dermatology: n. pag. Web. Jul 2012.

 

 

 

Etiketler: nopal, kaktüs, organikyağ, ciltbakımı
Mayıs 29, 2020
Listeye dön